Witamy na stronie Gminy Wohyń   Witamy na stronie Gminy Wohyń


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Na "Wigilię we dworze" przyjechał prawdziwy książę Drukuj Email

Uczniowie z Zespołu Szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego w Suchowoli w minioną środę wystawili iście książęce przedstawienie. Na montaż słowno muzyczny „Wigilnia we dworze” przybył również stryjeczny wnuk księcia Seweryna – Albert Światopełk-Czetwertyński. Specjalna scenografia, rekwizyty, gra aktorska i dialogi wprowadziły licznie zgromadzonych na szkolnej sali gimnastycznej, gości, w bajkowy nastrój. Rekonstrukcja wieczoru wigilijnego we dworze przygotowana została w oparciu o wspomnienia ludzi, który znali właściciela suchowolskiego majątku.

- To było nasze wyobrażenie o książęcej Wigilii. Przy realizacji korzystaliśmy ze wspomnień p. Jana Gromnickiego, którego ojciec pracował we dworze i znał księcia. Naocznego światka tamtych wydarzeń nie mamy – mówi Ewa Czerniec, jedna z organizatorek.

Organizatorkami „podróży w czasy dworski” były nauczycielki miejscowej szkoły: Dorota Iwanejko i Ewa Czerniec. To one przygotowały młodzież do występu i współtworzyły dekorację wykorzystaną w spektaklu.

- Nie spodziewałem się takiego wspaniałego występu. Jestem oczarowany. Wszystkie te osoby, które przedstawialiście, zwłaszcza bardzo surową ciocię Zofię, doskonale pamiętam. Przedstawiając moich bliskich, sprawiliście mi wielką przyjemność – powiedział po spektaklu książę Albert Czetwertyński.

Wydarzenie było jednym z zadań projektu „Wokół dworu” realizowanego przez zespół Świerżanki we współpracy z miejscową szkołą. Wspomniany projekt jest częścią programu „Kultura Bliska” finansowanego przez Fundację Wspomagania Wsi.

Foto 1. Książęta Czetwertyńscy żyją do dziś. Jednym z przedstawicieli rodu jest książę Albert Światopełk-Czetwertyński, który przyjechał tego dnia do suchowolskiej szkoły, by zobaczyć występ tutejszej młodzieży.Tu w otoczeniu aktorów odgrywających rolę Zofii i Seweryna Czetwertyńskich - Krystiana Witka i Natalii Steć.

 

Foto 2. Oprócz uczniów w przedstawieniu czynny udział wzięły również panie z zespołu śpiewaczego Świerżanki, które jako „wiejskie chłopki” wystąpiły w wigilijny wieczór przed książęcą parą. Przygotowane pieśni o charakterze ludowo-patriotyczny śpiewały do melodii kolęd.

Już w najbliższym numerze Wspólnoty krótka rozmowa z księciem.

Lucyna Panasiuk „Wspólnota Radzyńska”


 

Kalendarz


Dzisiaj jest: Czwartek
17 Października 2019
Imieniny obchodzą
Lucyna, Małgorzata, Marian, Sulisława,
Wiktor, Wiktoriusz

Do końca roku zostało 76 dni.
Zodiak: Waga

Pogoda

Informacje