Witamy na stronie Gminy Wohyń   Witamy na stronie Gminy Wohyń


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Projekt edukacyjny „TRADYCYJNY SAD” Drukuj Email

TRADYCYJNY SAD jest to projekt edukacyjny ogłoszony przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, skierowany do uczniów zainteresowanych problematyką restytucji i promocji starych odmian drzew. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia. Honorowymi patronami są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Celem programu jest szeroko pojęta edukacja – pogłębianie wiedzy na temat tradycyjnych odmian jabłoni, ale również takiego sposobu pielęgnacji drzew, który nie powoduje negatywnego wpływu na środowisko.
Wzięliśmy udział w akcji po to, bo nie chcemy przejść obojętnie obok tego, co dzieje się wokół nas – mówią członkowie zespołu. Wciągu ostatnich 50 lat wyginęło ok. 80% stanu drzew starych odmian. My chcemy to zmienić! – dodają. Sad tradycyjny to źródło owoców, których smak jest jedyny w swoim rodzaju. To właśnie siedlisko wielu roślin, zwierząt i owadów, których nie zobaczymy w karłowatych sadach.
Do projektu podeszliśmy bardzo poważnie. Obok placu przy kościele założyliśmy mini sad, w którym znajdują się stare odmiany jabłoni: Antonówka Póltarofuntowa, Grafsztynek, Kosztela, Książę Albrecht, Papierówka. Mamy nadzieję, że za kilka lat z pokłosia naszej pracy będą mogli czerpać mieszkańcy Ostrówek. CHCEMY ZACHOWAĆ TRADYCYJNY OBRAZ WSI!

Zespół uczniów „Jabłkowa paczka”

Pomysłodawca przystąpienia do projektu: Bernarda Jóźwik – dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrówkach
Koordynator projektu: Katarzyna Krupska - nauczyciel
Szef zespołu: Maria Hryńczuk
Członkowie zespołu:
Karolina Krupska,
Nikodem Kaliszuk,
Jakub Kaliszuk,
Zuzanna Jóźwik,
Oliwia Pal,
Piotr Domański,
Dawid Stefaniak,
Szymon Noga,
Klaudia Kłoczko

(relacja K. Krupska)

 

Kalendarz


Dzisiaj jest: Sobota
19 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina,
Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta,
Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara

Do końca roku zostało 347 dni.
Zodiak: Koziorożec

Pogoda

Informacje